پنج‌شنبه 30 آذر‌ماه سال 1391

http://s2.picofile.com/file/7580375692/Paslar.jpg


 • نیک نهاد : برف .. شاید به عنوان یک فیلم نیمه بلند ارائه شود .
 • گروه سینمایی "سینما شهرزاد" با اهداف و دیدی متفاوت برای اولین بار در استان هرمزگان در عرصه‌ی سینمای کوتاه متولد و آغاز به کار کرد.
 • با خبر شدیم که این گروه سینمایی متفاوت با اعضای خاص،آن هم برای اولین بار شروع به کار کرده به سراغ کارگردان این گروه مرتضی نیک نهاد رفتیم. جوانی فعال در حوزه سینما و خوش ذوق که با رویی باز پذیرای ما شدند.
 • مرتضی نیک نهاد متولد مرداد 1363 در بندرعباس است. وی می‌گوید: فعالیت خود را در سال 80 از باشگاه رادیو تلوزیون با دوره فیلم سازی و گویندگی شروع کرده است، سال 81 در تلویزیون تدوین‌گر بوده، سال 82 تا 84 گوینده رادیو و همزمان برنامه ساز تلوزیون و از سال 84 تا 87 در هر دو حوزه صدا و سیما فعالیت‌های مختلفی داشته است. سال 87 به تهران رفته و آنجا در چند پروژه‌های دستیار کارگردان بوده است . او در این سالها طراح صحنه، تدوین‌گر ،سازنده تیتراژ و تیزر و در مقطع کوتاهی هم کار روزنامه نگاری را انجام داده است. وی اواخر سال 88 به بندرعباس باز می گردد با این هدف که تمرکز خود را روی سینما بگذارد و به طور مستقل کار کند.
 • مرتضی نیک نهاد اولین کار خود را در سال 90 با فیلم کوتاه "گفتگوی منتشر نشده ژاله" استارت زد که به جشنواره اردیبهشت فرستاده شد که با استقبال خوبی همراه بود و در بدو بخش مورد تقدیر قرار گرفت و چندی پیش هم در هفتمین جشنواره دوربین دات نت موفق به کسب جایزه بهترین فیلم شد.
 • نیک نهاد بعد از ساخت فیلم گفتگوی منتشر نشده ژاله بر آن شد تا گروهی مستقل برای فیلم کوتاه تشکیل دهد با اهداف و دیدی متفاوت تا منسجم تر کار را ادامه بدهند و استعدادهای مختلفی در این زمینه جذب کند. این گروه اولین گروهی است که در زمینه فیلم کوتاه می‌خواهد فعالیت انجام بدهد البته نه فقط برای جشنواره ها. نیک نهاد افزود: معتقد است فیلمی که ساخته می‌شود با زحمات فراوان نباید فقط به جشنواره‌های مختلف فرستاده شود و بعد از نمایش به آرشیو رفته و فراموش شود باید به نمایش عمومی گذاشته شود تا مردم بیشتری فیلم را ببینند و فرهنگ فیلم کوتاه در بین مردم جا بیفتد . مقرر شده فیلم‌هایی که در این گروه ساخته می‌شود پس از نمایش در جشنواره ، اکران عمومی شود و تماشاگران با تهیه بلیط می‌توانند مثل فیلم های بلند سینمایی آن را تماشا کنند تا از این طریق گروه بتواند مستقلا به حیاتش ادامه دهد. همچنین در کنار اکران فیلم‌ها برنامه‌های جانبی هم برگزار می‌شود. جلسات نقد و بررسی و... . قابل ذکر است اولین اکران عمومی این گروه بهمن ماه سال جاری پیش بیمی شده است که برای محقق شدن این امر و ادامه راهِ و فعالیت بیشتر آن، نیاز به حمایت‌های متعدد سازمان‌ها و ارگان‌ها دارد.
 • همچنین از آنجایی که این گروه جزء یکی از اولین گروه‌های کشور است روند مجوز گرفتن با کندی پیش می‌رود و و این شدنی نیست مگر با حمایت مسئولین زیربط تا سلسله مراتب مجوزها سریع‌تر انجام شود و گروه تبلیغات خود را انجام دهد و با فراغ بال به کار خود ادامه بدهد.
 • گروه سینما شهرزاد در حال ساخت فیلم دوم خود به نام "برف در بندر ِ عباس آقا" می باشد که 40 درصد آن تصویربرداری شده است. 70 درصد فیلم در یک خانه اتفاق می افتد و 30 درصد مابقی در شهر و در یک شرایط خاص آب و هوایی.
 • بنا به گفته کارگردان، این اثر با هدف یک فیلم کوتاه استارت خورد ولی در حین فیلمبرداری با اعضای گروه به این نتیجه رسیدند که می‌توان ظرفیت فیلم نامه را گسترش داد و شاید این فیلم به جشنواره اردیبهشت نرسد ولی تمام تلاش گروه این است که تا آن زمان مراحل ساخت فیلم به پایان برسد. این فیلم به نوعی ادامه فیلم اول نیک نهاد است و آدم‌های قصه‌‌ی قبلی در این فیلم نیز نقش دارند. برف... یک درام اجتماعی‌ست که قصه‌اش حول محور چند مَرد روایت می شود.
 • در حال حاضر اعضای اصلی گروهِ سینما شهرزاد عبدالحسین رضوانی، سامی حزنی، بهنام ذاکری، مهدی بهرامی و پگاه نجفی خواه هستند که به احتمال زیاد بعد از اتمام این کار چند نفر دیگر هم به این گروه اضافه می شوند.
  سعیده دبیری نژاد ، روزنامه دریا