شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1391
شعبده ی شهرداری !

http://s3.picofile.com/file/7487317204/talkh.jpg


  • شعبده ی شهرداری !
  • مدتی ست در شهر بیلبوردی دیده می شود با این جمله : شهر در آستانه تحول بزرگ فرهنگی ! حالا این تحول بزرگ چه است و چگونه است هیچ اطلاعی در دست نیست . لابد قرار است اتفاقاتی بیفتند که ما هرآنچه را تا کنون رویاپردازی می کردیم، نداشتیم و یا نخواستند داشته باشیم را یکجا بهمان بدهند. هرچند آنچه فرهنگ خطاب می شود تعریفش نزد مردم و دولت علی الخصوص دستگاه عریض و طویل شهرداری تشابه چندانی با هم ندارد فلذا  ما خیلی عادت به تحول یهویی نداریم ، حالا بماند که شعار مذکور چیزی در مایه های ورد شعبده بازی : اجی مجی لاترجی و ظاهر شدن یک چیز عجیب و غریب است که نمی شود حتا آن را باور کرد  ! مصداق همان جک معروف این خودتانید یا مسخره بازی ست .
  • بندرعباس کنونی فقط و فقط با شعبده می تواند از این حال شلخته و داغان خلاص شود . شهری که هنوز در مناسبات ابتدایی و بنیادینش مانده و مردمانش بجای مطالبه فرهنگسرا ، کتابخانه اینترنتی ، بی آر تی و  مترو و مکانی برای تفریح کودکانشان و چه چه ... یکتا خواسته اشان این است که شهرداری خیابانهای له و لورده شهر را سر و سامان دهد تا مبادا دیسک کمر به باقی امراضشان اضافه شود . شهری که یک خیابانش به اندازه لایه های زمین شناسی هی کنده می شود و هی آسفالت می شود و هربار صاحب و مالک جداگانه ای پیدا می کند و می گوید : داریم کارهایی زیربنایی می کنیم ! کارهای زیربنایی شان هم که تمام شد خیابان را به حال خود رها می کنند تا سرحوصله وصله ای به وصله ها اضافه کنند و ما مردم نجیب هم از خود بی خود شویم و بهم اس ام اس دهیم  بالاخره خیابان فلان جا باز شد! شهری که  شهردارش امضای بزرگ و شیک ش را ضمیمه بیلبورد پایتخت اقتصادی ایران می کند و به هموطنان میهمانش خوش آمد می گوید اما شهردار پیشینش در پاسخ به این سوال که چرا روکش خیابانها را در تعویض نمی کنید می گوید : می دانید چقدر خرج رو دستمان می گذارد . ما مردم نجیب بندرعباس سهممان از این اقتصاد و پایتخت چقدر است ! راستی تاکیدم بر روی نجابت مردم بی قصد و غرض نیست ، مقصود این است که ما شهروندان در طول تاریخ نشان داده ایم قانعیم به آنچیزی که در سفره مان گذاشته اند بی آنکه بدانیم و مطلع باشیم حقوق شهروندی مان در کشو شهرداری دارد خاک می خورد و ترک عادت است که مانند مردمان پایتخت هی شهردار را زجر دهیم که چرا فلان خیابان فرعی خط عابر پیاده اش کج است !
  • شهری که بی هیچ مطالعه ای دیوارهای شهرش پر می شود از نقاشی بلبل و برگ و بیکران غروب ، و شش ماه نگذشته دیوارهای شرجی زده نم پس می دهند و  گچ و سیمانش کف پیاده رو زیر پای مردم نجیب ولو می شوند و شهر زشت تر از آن چیزی می شود که بود ! ما مردم نجیب چیزی نگفتیم و نخواهیم گفت اما رسوایی دیوارها را نمی شود ندید !
  • آیا نباید برای شهری که پس از گذشت سی سال از انقلاب هنوز سقف دغدغه مردمش خیابان و پیاده رو استاندارد است افسوس خورد.
  • عکس بندرعباس : روح ا... بلوچی
  • عکس تهران ، خبرگزاری مهر ::
http://s1.picofile.com/file/7487542254/s.jpg