جمعه 31 شهریور‌ماه سال 1391

 • ای وای چرا هیشکی نیست !
 • سالن خالی از سینماگرِ در آئین روز سینما این روزها نقلِ محافل فرهنگی و رسانه ای هرمزگان است ، اینکه چرا هیچ سینماگری در سالن ستاره جنوب پرسه نمی زد ، چرا شمار خبرنگاران و سینماداران از تعداد سینماگران بیشتر بود ، چرا صدای مجری مراسم در آمد که [ ای وای چرا هیشکی نیست ! ] مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم واکنش نشان داده که چرا سالن خالی ست یعنی کسی را دعوت نکرده اید ، تلویزیون استانی هم در بخش خبری اش خبر عدم استقبال سینماگران را روی آنتن برد . البته در دوره ی پیشین مدیریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سالن به لطف [ بچه ها ! ] پُر می شد یا به عبارت صحیح تر پُرش می کردند ، اما در دوره جدید شیخ علی مریدی زاده نشان داده چندان تمایلی به نمایش ندارد و چه خوب ،  اما عملکرد شیخ نقدهای فروانی هم  دارد که به وقتش به آن خواهم پرداخت . در این یادداشت می خواهم درباره ی حال و روز سینما در چند بند با شیخ علی مریدی زاده سخن بگویم تا شاید در سال [ احتمالا ] پایانی دولت بتوانند قدمی برای سینمای هرمزگان بردارند .
 •  آقای مدیر کل
 • اول . این روزها صدای همه در آمده است که ای وای چرا سینمای هرمزگان نماینده ای در جشنواره بین المللی فیلم کوتاه ندارد ، چرا سینما سال به سال دارد به موجود عقب مانده ی بیچاره ای تبدیل می شود که نه جانی دارد و نه کسی تحویلش می گیرد ، و کلی لیچار و کنایه که آهای فیلمساز آهای سینماگر چرا کاری نمی کنی فیلمی نمی سازی . در سالهای اخیر هم تالش ، بوشهر ، شهر کرد ، مشهد و چه و چه را توی سر سینماگر می کوبند که شما چه چیزی از آنها کمتر دارید . جشنواره اردی بهشتمان که قرار بود منشا، خیر باشد آنقدر سرش دعواست که یادمان رفته قرار بود جشنواره محلی باشد برای نمایش تولیدات تازه و ظهور پدیده های جدید . انجمن سینمای جوان قرار بود استعدادها را کشف کند ، کمک کند فیلمی بسازند ، چترشان باشد تا آرام آرام تبدیل شوند به فیلمسازانی حرفه ای [ اما کو کجا]
 • دوم . سینما هنر پرخرجی ست ، از ب بسم الله تا ته ش ،  محال است بدون پول به مقصد برسد ، اگر لازم بود بعدن لیست مخارج یک فیلم سبک و ساده را در همین صفحه منتشر می کنم [ با فرض اینکه هیچ تسلطی بر تولید یک اثر سینمایی ندارید ] . اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سالها چقدر برای سینما خرج کرده است ، لابد می گویید در شرح وظایفمان نیست که پول بدهیم یکی بیاید فیلم بسازد ، اینهم حرفی ست ، اما اداره کل ارشاد که خود را یگانه متولی فرهنگ و هنر می داند تلاشی برای جذب اعتبار کرده است ، خیر ، آخرین وعده اش سال گذشته بود که به نتیجه نرسید ، عده ای وقت گذاشتند و فیلمنامه نوشتند اما مانند همه ی آن فیلمنامه هایی که نوشتند کنج آرشیو خاک می خورد .
 • سوم . عسگراولای بزرگترین تاجر ایران دو هفته قبل مهمان یکی از برنامه های اقتصادی رسانه [میلی] بود ، در پاسخ به پرسش مجری که پرسیده بود دولت با این فشار اقتصادی و تورم چه کند این پاسخ را داده بود ، دولت با مردم صادق نیست اگر صادق بود مردم تورم را می پذیرفتن و حتا نان جو می خوردند تا وقتی که اوضاع درست شود . کاری نداریم عسگراولادی کیست و چه می کند اما لااقل در همین مسئله می شود با او وجه اشتراک داشت : صادق باشید ! چطور می شود با سینماگر صادق نبود ، هیچ امتیازی به او نداد و حتا امتیازهای معمولش را هم گرفت توقع داشت بیاید روی صندلی های سینما بنشیند و خودش را در جشن سینما سهیم بداند ، پرسش کنونی سینماگر ما این است : آخه کدام سینما ! فیلمساز با سیاهی لشکر یک تفاوتی هایی دارد .

 • چهارم . پس از چهار دهه سینما داشتن ، از نخستین فیلمهای حسن بنی هاشمی تا فیلم تازه تمام شده ی شهاب آبروشن نهایت امتیاز [انجمن و اداره کل فرهنگ و ارشاد] به فیلمساز این است که دوربین می خوای بیا ببر ، دو تا نور هم داریم و یک کامپیوتر ! همان ساختار کهنه ی دهه ی شصت و هفتاد که سقف خیال پردازی فیلمساز نوپا یک دوربین بود ، بی آنکه فکر کنیم مسئله ی امروز ما دوربین و دستگاه نیست ، دوربین را می شود از علی گرفت [ کیفیتشم بهتره ] ، نور هم ممد گفته بیا ببر ، حسین هم گفته بیا تدوین بزنم برات ، صدا هم نمی خوایم ، سعید هم گفته وسیله خواستی یه پراید دارم بیا ببر دست کمکت باشه ! تمام این گیر و گرفت ها بخاطر این است که فیلمی ساخته شود ، فرهنگی منتشر شود و  سینما کمکی باشد برای تجلی داشته هایمان و ...
 • آقای مدیر کل
 • پنج . حتمن در جریان جشنواره اخیر اردی بهشت شاهد حذف چهار فیلم که بعد به سه فیلم تبدیل شد بودید ، صدای داور در آمد که چرا همه ی آن فیلم هایی که ما جایزه داده ایم را حذف کرده اید . فیلمی که با پول تو جیبی و با هزار بدبختی [ عبارت کامل تری به ذهنم نمی رسد ] ساخته می شود و اگر بازبین یا ممیزگر حال ناخوبی داشته باشد فیلم را به سادگی هرچه تمام تر توقیف می کند و تمام . چقدر باید ترسناک باشد فیلم کوتاهی که قرار است در یک سالن نیمه خالی روی پرده برود و تبدیل شود به دلخوشی فیلمساز.
 • ششم . ما هنوز در حسرت حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهرانیم در حالی که شهرکرد ، تالش و بوشهر و کجا سالهاست به اندازه تعداد انگشتان دو دست فیلم در جشنواره دارند و دیگر به عادت سالانه شان تبدیل شده و راه جشنواره های خارجی را هم مدتی ست پیموده اند ، مانند تیمی که سالهاست در جام جهانی شرکت داشته و حالا به قهرمانی فکر می کند .
 • هفتم . بگردید ببینید سینماگرانی نظیر آبروشن ، رضایی ، سالاری ، امیرزاده ، کریمی پور ، شهبازی ، محسنی و ... که با خون دل تربیت و رشد پیدا کردند و همه ی داشته های سینمای هرمزگان به حساب می آیند چرا دیگر میل و رغبتی ندارند ، خوشبختانه همه زنده و سرحالند و آماده ی پاسخگویی ، سینماگرانی که علی رغم میل باطنی دیگر علاقه ای برای نمایش آثارشان و حتا حضور خشک و خالی شان در گردهمایی های سینمایی سرزمین مادری شان ندارند.
سه‌شنبه 28 شهریور‌ماه سال 1391


http://s3.picofile.com/file/7504351177/sss.jpg

 • راز آن پنجاه نفر و باقی قضایا !
 • دفاتر نمایندگی خبرگزاری ها در بندرعباس تبحر منحصربفردی در کُشتن یک خبر ، بی اهمیت جلوه دادن یک خبر و صدالبته استعداد شگفت انگیزی در بازتاب یک اتفاق مشترک به شیوه های مختلف دارند . پس از برگزاری مراسم روز سینما توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و عدم استقبال مدعوین خبرگزاری مهر تیتر خود را اینگونه انتخاب کرد : غربت سینما در روز تقدیر از سینماگران هرمزگانی ، مهر در مشروح خبرش اینگونه نوشته : بزرگداشت روز سینما در هرمزگان در حالی با پنج روز تاخیر برگزار شد که عدم استقبال سینماگران و شرکتهای سینمایی در استان پر رنگ بود . ایسنا هم یکی از آن خبرگزاری هایی ست که اخبار فرهنگی را پوشش می دهد اما به چه شکل و شیوه ای ، بهتر است برای مدتی اخبار ایسنا در بخش خلیج فارسش را دنبال کنید . ایسنا معمولن هیچ موضعی ندارد و سعی می کند همان اتفاقی را که در می افتد انعکاس دهد و اعتنایی هم به اتفاقات خارج از قاب نداشته باشد ، حتا اگر دو نفر همدیگر را کُشتند ! تیتر ایسنا برای مراسم روز سینما : در مراسم بزرگداشت روز سینما از فعالان سینمایی استان هرمزگان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانواده سینمایی استان که در سینما ستاره جنوب برگزار شد تقدیر بعمل آمد . یک تیتر بیش از سی کلمه ای برای انعکاس یک خبر ، بدون اینکه ماجرا را بازتاب دهد و حتا صداقتی داشته باشد ، البته نه اینکه نخواسته اند صادق باشند ، خیر ، بیشتر به خاطر عدم تسلطشان به شرایط فرهنگی ست . اینکه فعالان سینما یعنی چه و چه کسانی و عبارت مبالغه آمیز خانواده سینما [!] چرا در خبر استفاده شده ، احتمالن عین همان فکس یا ایمیلی ست که در ابتدا به عنوان دعوتنامه برای خبرگزاری مربوطه آمده و آنها هم برداشته اند و با کمی تغییر تبدیلش کرده اند به خبر ، رفع مسئولیت و خدا خیرتان دهد .
 • راستی بگردیم ببینیم چرا جشن روز سینما کمتر از گذشته مورد استقبال قرار گرفت . [ پاسخ تا حدودی مشخص است]
 • هفته گذشته پنجاه نفر از هنرمندان هرمزگان با مشاوران جوان رییس جمهور دیدار کردند تا اوضاع بواقع پرجنب و جوش ، رو به رشد و پرنشاط فرهنگی را به محضرشان گزارش کنند . این خبر را خبرگزاری فارس به نقل از آقای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هفته گذشته منتشر کرد ، از آن دست خبرهای ابهام آمیزی که پرسش ایجاد می کند : این پنجاه نفر که بودند ، چطور انتخاب شدند ، چه گفتند چه شنیدند . لابد از همان دست جلسات آسه برو آسه بیایی ست که همه چیز از پیش تعیین شده ، که چه بگوید ریال که چه نگوید ، که باشد که نباشد و به قول استاد بهمنی : یادم باشد چیزی نگویم که به کسی بر بخورد ، دل کسی را برنجاند.
 • اگر دقت کرده باشید خبرگزاری ها به شیوه ی همکاران تهرانی اشان تازگی ها بسته اخبار فرهنگی رو می کنند ، شامل رویدادهای فرهنگی هفته گذشته و اینها . وقتی اخبار فرهنگی خبرگزاری ها را پیوسته رصد کنید به این نکته پی خواهید برد که انجمن عکاسان هرمزگان در راس لیگ اهمیت دادن به رسانه هاست ، آنها اخبار برنامه ها، جشنواره ها، اعضا و جایزه ها را در اختیار خبرگزاری ها قرار می دهند تا ملت بدانند دنیا دست کیست و چه خوب . اما در ته جدول [لیگ اهمیت دادن به رسانه ها] دو سه انجمن با امتیازی برابر حضور دارند که اساسن هیچ اعتقادی به رسانه ندارند.
 • چهره هفته : روح الله بلوچی ، بخاطر راه یابی یکی از عکس هایش به جشنواره بین المللی عکس روژان
 • کاریکاتور : توکا نیستانی
دوشنبه 27 شهریور‌ماه سال 1391

http://s3.picofile.com/file/7502728709/Ciamc_12082043.jpg

 • آشنای بوی شرجی
 • مراسم بزرگداشت هنرمند فقید موسیقی ایران ناصر عبداللهی روز 29 شهریور با حضور اهالی موسیقی، ادب و سینما در تالار بزرگ کیش برگزار می‌شود.این برنامه با عنوان "آشنــــــــــای بوی شرجی، یادمان ناصریا و هنرمندان فقید ایران، محفلی با ترنم کلام و اندیشه معنوی هنرمند فاخر و جاودان موسیقی‌،ناصر عبداللهی..."، با حضور و اجرای خیل کثیری از هنرمندان نامی‌ موسیقی‌ و سینما و ادبیات، با اهداف خیریه برگزار می‌شود.رضا کریمی؛ رئیس ستاد برگزاری این برنامه ضمن اعلام این خبر گفت: امسال بر آن شدیم که برنامه ای در خور هنرمند نامی موسیقی کشور برگزار کنیم که ماحصل پیشنهادهای داده شده، محتوا و جزئیات برنامه به برگزاری برنامه ای ویژه پاسداشت یاد و خاطره این هنرمند فقید کشور انجامید. هر چند همیشه ما در دقایق آخر با محدودیت های پیش بینی نشده ای مواجه می شویم اما در صددیم تا با حداکثر توان از بستر موجود استفاده هنری بهینه را داشته باشیم.وی درباره جزئیات این برنامه و هنرمندان حاضر در آن افزود: با توجه به برنامه ریزی انجام شده، صلاح ندانستیم که هنرمندان حاضر در برنامه و ریز کنداکتور اجرایی را منتشر کنیم تا برنامه در روز اجرا بتواند حاضرین در جمع را غافلگیر کند و داغی برنامه حفظ شود.گفتنی است از بزرگان هنر و موسیقی و سینما، چهره های فراوانی برای آن تدارک دیده شده که در کنار خانواده ناصر عبداللهی در این برنامه حاضر خواهند بود.
 • منبع : خبرگزاری مهر1 2 3 4 5 ... 8 >>